Тема. Природа. Лісові
мешканці
Мета: продовжувати знайомити дітей з мешканцями лісу, їх
різноманітністю та особливостями життя; сприяти розвитку зв’язного мовлення, розвивати
вміння складати описові розповіді про звірів; закріпити знання про круг; продовжувати
вчити лічбі в межах 10; вправляти дітей в порівнянні за розміром, виховувати
дбайливість та любов до звірів.
Словник: дупло, лігво, барлога, нора; назви рослин,
тва-
рин, птахів, великий,
малий, день, ніч, ранок, вечір.
Математичні
та просторові поняття: геометричні
фігури:
круг; міри часу- доба; порядкова
лічба; поняття - більший-
менший.
Обладнання:
Лисичка (іграшка),
демонстраційний матері-
ал: малюнки
зайця, ведмедя, вовка, білки, лисиці; дупло білки,
лігво
вовка, барлога ведмедя, нора лисиці; макети дерев і ку-
щів (ялинки,
сосни, дуба, берези); сюжетний малюнок «Заряд-
ка»; роздатковий матеріал: кружечки різного розміру й кольору,
смужки з графічними вправами.
Музичний супровід: «Звуки лісу».
Хід заняття
I. Мовленнєва діяльність
1. Мотиваційний момент
-Діти, наше заняття незвичайне. До нас завітав
знову казковий гість. А хто саме - ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Вона руда ще й
хитра,
Може курочку
зловити,
Боїться
мисливців,
А зветься… (лисиця).
2. Вступна бесіда
-Лисичка нас запрошує до свого лісу.
Хвилинка релаксації.
Давайте всі заплющимо оченята. Навколо нас
дрімучий ліс. Ми стоїмо тихо-тихо. Роздивляємося, прислуховуємося. Все, що побачили, запам’ятовуємо. Розплющіть
очі й поділіться з усіма своїми враженнями.
Бесіда.
-Що ви побачили в лісі?
-Які дерева ростуть у цьому лісі?
-А що ще може рости в лісі? (Ягоди, горіхи).
-Хто їх збирає?
-Яких лісових птахів ви знаєте?
-На які дві групи їх можна поділити?
-Чи всіх лісових мешканців ми назвали?
-А в нашої лисички є друзі. Хто вони? Про це ви
дізнаєтеся, відгадавши загадки.
Відгадування загадок.
* Кожух сірий, хвостик білий,
Вуса
довгі й довгі вуха,
Всіх на світі я боюся. (Зайчик).
* Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Він поспати трохи ліг. (Ведмідь).
* Що
за дивна непосида
На
стежини шишки кида?
З
гілки скік та скік на гілку.
Ви
впізнали?.. Та це ж… (білка).
* Живе в лісі. Всіх лякає.
Серед ночі завиває. (Вовк).
Після того, як діти відгадали
загадки, вивішується малюнок звіра. Проводиться робота з розвитку мовлення над
створенням образу.
3. Дидактична гра «Хто який?»
-А що ви знаєте про вовка? Який він?
Опишіть його.
-А що ви знаєте про зайця? Опишіть його.
-А що ви знаєте про білку? Опишіть її.
-А що ви знаєте про ведмедя? Опишіть його.
-Ой! Щось наша Лисичка втомилася, тож зробімо
фізкульт-хвилинку.
Фізкультхвилинка «Білочки»
Діти імітують рухи білочок згідно з текстом віршика.
З гілочки на гілочку
Скачуть жваві білочки.
По гілках вони летять -
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Літнім ранком на галяві
Білки роблять вільні вправи.
Лапки в боки, вушка вгору —
Скачуть білочки по бору.
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Люблять білочки стрибать.
Притомилися звірята —
І пішли відпочивати.
4. Дидактична гра «Де живуть звірі?»
-Ми з вами згадали звірів, які живуть у
лісі. Але, як називається їхнє житло, ми не згадали. Тож прослухайте вірші й запа-м’ятайте,
хто де живе.
Прослуховування та аналіз
віршованих текстів. Їх можна подати як загадки.
Знають хлопці і дівчатка,
Де шукати
білченятко:
Бо сидить воно в
теплі
У будиночку?...
(Дуплі).
Хоч якусь хатинку в лісі
Може мати вовчик грізний?
Має він помешкання.
Де ж наш вовчик мешкає?
(Вовк у лігві мешкає).
-Довговухе зайченятко,
Де скажи у тебе хатка?
-Я не маю хатки в лісі,
Бо живу…
(В кущах і в листі).
-Лисичко-лисичко,
Де живеш, сестричко?
-У ліску, на гірці, у глибокій... (Нірці).
5. Робота над звукоутворенням слів: нірка, листя.
-Хто живе в нірці? Вимовте це слово. Який
звук чуємо на початку слова? Як він вимовляється?
Вимовте його м’яко. Який звук
іде за ним? Спробуйте його
проспівати.
Відпрацювання вимовного
порівняння приголосних і голосних звуків та твердих і м’яких приголосних звуків
у словах.
6.Поділ на склади слів: кущі, лігво, дупло.
–Які слова у нас ще залишилися?
Відпрацювання навичок
поділу слів на склади через відривну вимову окремого складу, через використання
долоньок, підборіддя.
Перерва: рухлива гра « Ведмідь і діти»
Діти стоять за лінією на одному боці майданчика. Вибирають «ведмедя». Той сидить у своєму барлозі осторонь дітей.На слова «Діти в лісі гуляють» діти розбігаються по майданчику, бігають, стрибають. На слово «Ведмідь!» діти стають струнко й не рухаються. «Ведмідь» підходить до того, хто поворухнеться, і забирає його. Гра повторюється з іншим «ведмедем».
II. Рахунок, математичні поняття та просторові уявлення
1. Ознайомлення з поняттями: ранок ,
вечір.
Бесіда за картиною.
-Розгляньте картину.
-Хто на ній намальований? (Діти).
-Чим займаються діти? (Роблять ранкову зарядку, гімнастику).
-Коли це буває? Уранці чи ввечері? Розкажіть, що
ви робите вранці. Розкажіть, що ви робите ввечері. Ранок та вечір – це частини
доби. А доба – це ніч, ранок, день, вечір. Ми з вами поговорили про частини
доби ранок та вечір, а є ще день та ніч.
-Як ви гадаєте, що роблять звірі вночі? А вдень?
-Удень звірі ходять до лісової школи, куди нас
лисичка й привела. Погляньте на картину. Чого вчаться звірі у школі? (Писати, читати, рахувати).
-Покажімо й ми, як уміємо рахувати.
2. Дидактична гра «Не помились».
Із куща ліщини
білка
Нахилила дітям
гілку.
–З’їжте, любі,
смакоти,
Щоб скоріше
підрости.
На тобі, маленький
синку,
Три і два даю в
торбинку.
Їх одразу не
гризи,
Спершу,
скільки всіх – скажи?
Фізкультхвилинка «Білочки-подружки»
Під віршовані рядки діти
імітують рухи.
Лапки в боки,
вгору вушка,
Скачуть
білочки-подружки,
Раз, два,
три, чотири, п’ять –
По гілках вони
летять.
Кожен ранок на
галявині
Спритно роблять
різні вправи.
Раз, два, три,
чотири, п’ять -
Люблять
білочки стрибать.
3. Відпрацювання понять: під, над,
більше, менше, більший, менший, всього.
Дидактична
гра «Хто дорогу знайде?»
У кімнаті розставлені макети дерев і кущів (ялинки, сосни, дуба, берези) та іграшкові звірята (ведмідь,
їжак, заєць, білка, лисиця). Потрібно кожну тваринку покласти під те дерево, на
якому (або під яким) вона проживає. Робота з касою цифр.
-Хто живе під кущем?-Скільки всього звірів?
-А скільки дерев? Кущів?
-Чого більше?
-Якою цифрою позначимо кількість дерев, а якою - кущів?
-Ви вже, мабуть, помітили, що в лісовій школі звірів учить сова й вона для них підготувала завдання. Її подруга сорока розірвала намисто й просить скласти намистинки в тому ж порядку, як у неї на малюнку.
-Подивіться на малюнок.
-Якого кольору кружечок перший, другий, …, десятий?
-Які кружечки за розміром є в намисті? (Великий, менший, найменший).
-Скільки великих кружечків?
-Скільки менших кружечків?
-Скільки найменших кружечків?
-А тепер самостійно викладіть намисто таке, як на зразку.
-Які кружечки за розміром є в намисті? (Великий, менший, найменший).
-Скільки великих кружечків?
-Скільки менших кружечків?
-Скільки найменших кружечків?
-А тепер самостійно викладіть намисто таке, як на зразку.
Перерва: рухлива гра «Зайчик сірий умивається»
Діти стають у коло, одна дитина — «зайчик». Він стає в середину кола. Діти, які стоять у колі, разом з ведучим проговорюють слова:
Зайчик сірий умивається,
Видно, в гості він збирається.
Вимив носик, вимив хвостик,
Вимив вухо, витер сухо!
До кого, зайчику, ідеш?
«Зайчик» виконує рухи відповідно до тексту (миє й витирає ніс, вуха, хвіст). Потім стрибає на обох ногах - іде в гості до будь-кого з дітей, і той стає «зайчиком». Гра закінчується, коли змінюються 4-5 «зайчиків».
III. Робота над розвитком зв’язного мовлення
1. Робота над картиною «У лісовій школі».
-Де знаходяться звірі?
-Чим вони там займаються?
-Скільки всього звірів?
-За чим вони сидять?
-Чому вони там сидять?
-Хто їх навчає?
2. Дидактична гра «Підкажи слово».
-Звірі засинають і сплять усю… (ніч);
прокидаються – (вранці) та йдуть до лісової школи навчатися; повертаються додому (вдень);
мами їм читають казки … (ввечері);
їм усю …(ніч) сняться гарні сни.
3. Складання розповіді за картиною.
Заслухати розповіді дітей.
4. Графічні вправи.
Обведи по контуру й розфарбуй:
Видно, в гості він збирається.
Вимив носик, вимив хвостик,
Вимив вухо, витер сухо!
До кого, зайчику, ідеш?
«Зайчик» виконує рухи відповідно до тексту (миє й витирає ніс, вуха, хвіст). Потім стрибає на обох ногах - іде в гості до будь-кого з дітей, і той стає «зайчиком». Гра закінчується, коли змінюються 4-5 «зайчиків».
III. Робота над розвитком зв’язного мовлення
1. Робота над картиною «У лісовій школі».
-Де знаходяться звірі?
-Чим вони там займаються?
-Скільки всього звірів?
-За чим вони сидять?
-Чому вони там сидять?
-Хто їх навчає?
2. Дидактична гра «Підкажи слово».
-Звірі засинають і сплять усю… (ніч);
прокидаються – (вранці) та йдуть до лісової школи навчатися; повертаються додому (вдень);
мами їм читають казки … (ввечері);
їм усю …(ніч) сняться гарні сни.
3. Складання розповіді за картиною.
Заслухати розповіді дітей.
4. Графічні вправи.
Обведи по контуру й розфарбуй:

Домалюй:

IV. Підсумок
-Кого ми зустріли на занятті?
-Де живуть ці звірі?
-Що роблять вони вночі, а що вдень?
-Навіщо звірі ходять до школи?
-Хто ще може ходити до школи?
Немає коментарів:
Дописати коментар