Тема. Я сам і інші люди. Україна – моя Батьківщина
Мета: закріпити та поглибити уявлення дітей про
рідний край, про Україну як державу; розширити знання про народні символи; сприяти
розширенню світогляду дітей; розвивати мовлення через словникову роботу;
розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, кмітливість, мислення; виховувати
глибокі почуття любові до своєї Батьківщини.
Словник:
Батьківщина, прапор, гімн, герб, тризуб, символи, держава; водій, кондуктор, пасажир;
музей; хитруня, улесливий, підступний, працьовитий, старанний, сумлінний.
Математичні
поняття та просторові уявлення: геометричні фігури (трикутник, овал, квадрат, прямокутник, круг); лічба
в межах 10 у прямому та зворотньому порядках; рахунок «парами»; порівняння за
кольором, розміром, формою; поняття: скільки всього, вгорі, внизу.
Обладнання:
Ведмідь, Лисичка-сестричка,
Журавель (ілюстрації); демонстраційний матеріал: символіка України, карта, фотознімки
міст Київ, Суми; ілюстрації національного одягу; ілюстрації соняшника, волошки,
маку; таблиця геометричних фігур, геометрична квітка (волошка); роздатковий
матеріал: квитки на автобус; геометричні фігури в конверті; набір монет; смужки
із завданням; подарунки дітям.
Музичний
супровід: гімн України.
Хід заняття
I.
Мовленнєва діяльність
1.
Мотиваційний момент
Запрошення
до подорожі.
-Добрий день, малята,
Рада я вас вітати!
Чи бажаєте подорожувати?
Нові
світи откривати?
-Сьогодні
я пропоную вам здійснити подорож на звичному для нас транспорті.
-Які види
транспорту ви знаєте?
-На чому
ми поїдемо, дізнаємося із загадки.
Відгадування
загадки.
Я не їм вівса і сіна,
Дайте випити бензину,
Пасажирів, як відомо,
Везу на роботу, а також додому.
(Автобус).
-Без кого
автобус не може рухатися?
-Правильно,
без водія.
2. Звуковий
аналіз слова «водій».
-Назвіть
перший звук, другий,...
-Скільки
всього звуків у слові «водій»?
-Скільки
голосних звуків? Назвіть їх.
-Які
приголосні? Скільки їх?
-Скільки
складів ?
3. Поділ
на склади слова «ведмідь».
-Сьогодні
у нас незвичайний водій. Це наш друг – ведмідь.
-Скільки
складів у слові «ведмідь»?
4. Введення
слова в речення.
«Ведмідь
працює водієм».
-Кого
возить водій? Так, пасажирів.
-Що
повинен придбати кожен пасажир, коли він сідає в автобус?
-Так,
квиток.
-Як жартівливо
називають пасажира, який їде без квитка? («Заєць»).
-Як
називається професія людини, яка видає квитки пасажирам? (Кондуктор).
5. Дидактична
гра «Влучні слова» (за малюнком).
-Кондуктором
у нашому автобусі працює Лисичка-сестричка.
-Як ви
думаєте, для чого вона знайшла собі таку роботу?
-Правильно,
щоб наловити «зайців» на обід.
-Яка вона
за характером? (Використати ілюстрацію,
описати очі, ніс, погляд, язик).
-Які
очі? (Колючі, злі, примружені).
-Для чого
лисиця примружила очі? (Щоб краще придивитися,
щоб приховати злий погляд).
-Як тримає
носа, навіщо? (Проти вітру, щоб краще принюхатися).
-Який у
неї язик? (Довгий).
-Що вона
робить ним? (Облизується).
-Що ми
можемо про
неї сказати? Яка вона?
(Хитра, улеслива,
підступна, зла).
-Щоб ця
хитруня не пообідала нами, ми повинні придбати квитки.
6. Ігровий
момент «Кондуктор і пасажири».
Вибрати кондуктора. Він видає квитки, а пасажири відраховують із монет 10 копійок.
-Всі
придбали квитки?
-То
сідайте зручніше, і ми поїхали.
Діти видають звук працюючого мотора: в-в-в.
-Поки ми
їдемо, пограймо в гру.
7. Дидактична
гра «Впіймай звук».
Перший називає слово, яке починається на звук «в», а інший називає слово, яке закінчується на звук
«в».
8. Дидактична
гра «Впіймай слово».
Учитель читає вірш, діти уважно слухають і намагаються запам’ятати слова із звуком «в».
Є багато країн на землі.
В них озера, річки,
долини.
Є країни великі й малі,
А найкраща завжди - Батьківщина!
9. Словникова
робота
Батьківщина
- рідний край, місце, де ти народився, країна, держава.
II. Пізнавальна діяльність
1.Ознайомлення
з державними символами України.
-Як
називається наша країна?
-Як
називається народ, що живе в Україні?
Демонстрація карти України.
-Такий вигляд
має наша країна. Усе, що зображено на карті, зменшено в багато разів. Насправді
Україна – досить велика держава.
Демонстрація герба, прапора.
-Кожна держава
має свої символи – герб, прапор, гімн. Герб України – тризуб, відомий із
прадавніх часів. Йому більше тисячі років.
Наш
герб – тризуб.
Це
зброя, слава й сила.
-Давнє
походження має і національний прапор України. Він поєднав у собі два кольори. Які?
Прапор
– це державний символ.
Він
є в кожної держави.
Це
для всіх - ознака сили,
Це
для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий
прапор маємо.
Синє
– небо , жовте – жито.
Прапор
цей оберігаємо:
Він
– святиня, знають діти.
Прапор
свій здіймаєм гордо,
Ми з
ним дужі і єдині,
Ми
навіки вже з народом,
Українським
в Україні.
-Національний гімн – це урочиста пісня на честь
держави. Гімн України написав на слова поета Павла Чубинського композитор Михайло
Вербицький.
-Хто з вас
знає, коли виконується гімн держави?
(На всіх
державних святах, коли вшановують спортсменів-переможців змагань).
-Під час
виконання гімну всі люди стоять й не розмовляють. Гімн своєї країни потрібно не
тільки впізнавати, але знати його слова й співати.
-Хто з вас
чув гімн України?
-Зараз ми
з вами маємо нагоду ще раз його послухати, але за всіма правилами. Що для цього
потрібно зробити? Правильно, встати.
Звучить гімн України. Діти, стоячи, його слухають.
Фізкультхвилинка
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати:
Як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерця-
Не торкнутися нам денця!
Раз присядем, два присядем
І за парти тихо сядем.
2. Заочне
ознайомлення зі столицею України.
-Ох і
цікава у нас подорож!
Ведмідь,
наш водій, попереджає, що ми наближаємося до столиці України.
-Хто може
сказати, яке місто є столицею України?
Учитель показує на карті місто Київ, діти теж стоять навколо й роздивляються.
На білому світі столиць є немало.
Та Київ на світі один.
Київ – це
прекрасне місто. Воно кожного чарує своєю красою. А ще Київ – місто старовинне.
Виникло воно ще в сиву давнину. Про заснування Києва існує легенда.
Учитель читає дітям легенду. На дошці - ілюстрації до твору.
Три брати – засновники Києва
Жили колись три брати – Кий, Щек і Хорив.
Була
в них красуня-сестра Либідь.
Місцем поселення свого обрали вони вкриті
дрімучими лісами гори на березі могутньої ріки. У лісах водилося багато диких
звірів, на яких брати ходили полювати. Тут вони побудували місто на горі, якому
дали ім’я на
честь старшого брата – Київ. Дві інші гори, на яких поселилися молодші брати, називалися
Хоревиця й Щековиця, а одну з річок вони назвали Либідь.
Дуже багато часу спливло відтоді. Та прекрасне
і старовинне місто Київ пам’ятає свою історію. На честь сміливих засновників міста в Києві споруджено пам’ятник.
Учитель звертає увагу дітей на краєвиди сучасного Києва, коментує фотознімки театрів,
майдану, Хрещатика.
3. Бесіда
про рідне місто – Суми.
-А які ще
міста України ви знаєте?
-Як
називається наше місто?
-Звідки
воно взяло свою назву? (Легенди про переселенців із дальніх земель та їхній сум за своїм рідним
краєм дали назву – це одна версія; назва річки Сумки, у якій купці потопили три
величезні сумки із золотом – це друга версія).
-На якій
вулиці в Сумах ви мешкаєте?
-Які ще
вулиці нашого міста вам знайомі?
Дидактична
гра «Впізнай місце».
Учитель демонструє фотознімки найвідоміших місць у Сумах, а саме: фонтан «Садко»,
театр імені Щепкіна, ТЮГ, дитячий парк, парк імені Кожедуба, пам’ятник невідомому солдату
тощо.
Бесіда.
-Яке місце
відпочинку дуже подобається маленьким діткам?
-Який казковий
герой хазяйнує в дитячому парку?
-Як
називається річка, яка протікає через наше місто?
-Ми
втомилися сидіти в автобусі. Попросимо водія зробити зупинку. Як повинні
правильно звернутися до нього?
Діти просять водія зробити зупинку, використовуючи при звертанні
ввічливі слова.
Перерва: рухлива гра « Я знаю...»
Ведучий кидає м’яч зі словами: «Я знаю назви міста». Хто впіймав, говорить
назву й віддає м’яч ведучому. «Я знаю назву вулиці», «Я знаю назву річки» та
інше.
III. Рахунок, математичні поняття та просторові
уявлення
1.
Вступне слово вчителя.
-А зараз
сідаймо в автобус та мандруймо далі. Що цікавого ми можемо побачити за вікном
автобуса?
Загадка
Золотисте
ситечко
Покотилось в
літечко,
Загляда в
віконечко,
Наче справжнє
сонечко.
(Соняшник).
-Соняшник
– дуже поширена рослина в Україні. Соняшник вважається народним символом України.
А ще його вважають земним сонечком.
-І
сьогодні ця чарівна, дуже красива квітка приготувала нам завдання, щоб ми не нудьгували
в подорожі.
2.
Рахунок.
Завдання на пелюстках.
Перша пелюстка:
порахуй прапорці.
-Порахуй
прапорці синього кольору. (5).
-Порахуй
прапорці жовтого кольору. (5).
-Скільки
всього прапорців? (10).
-Спробуй
скласти їх в український прапор.
-Прапорець
якого кольору будемо вгорі викладати? Внизу?
-Скільки
всього українських прапорів ви одержали?
-Який
колір розмістився під синім?
-Що він
символізує?
-Який
колір розмістився над жовтим?
-Що відображає
синій колір на прапорі України?
Друга пелюстка:
робота з геометричним матеріалом.
Загадка
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
Мов шматочки неба голубого,
Виграють,
виблискують, горять. (Волошки).
-Якого
кольору волошки?
-На яку
геометричну фігуру схожі пелюстки волошки?
-Чому
трикутник має таку назву?
-Скільки
сторін у трикутника?
-Cкільки трикутників бачите на малюнку?
-Якого
кольору трикутники?
*У кожного
з вас на парті лежать фігури.
*Знайдіть
серед них трикутники.
*Викладіть
таку саму квітку.
*Порахуйте
пелюсточки. Скільки їх всього?
*Зменшіть
на одну. Скільки залишилось?
*Яке число
передує числу 10?
*Порахуйте
від 1 до 10.
*Порахуйте
навпаки від 10 до 1.
*Хто може
порахувати парами?
Третя пелюстка: завдання творчого характеру.
Загадка
Запалали в чистім полі,
Наче вогники червоні.
То палає в полі так польовий
червоний ... (мак).
*Зафарбуй
10 кружечків: 5 кружечків червоного кольору, 3 кружечки синього
кольору, а решту – жовтого.
-Скільки
кружечків жовтого кольору зафарбували?
-Кружечки
яких кольорів є сусідами третього кружечка?
-Кружечки
якого кольору стоясь ліворуч від шостого кружечка?
-Який
колір мають кружечки, що стоять праворуч від восьмого кружечка?
Четверта
пелюстка : відпочинок.
Фізкультхвилинка
1, 2 – всі присіли,
Потім вгору полетіли.
3, 4 – нахилились,
із
струмочка гарно вмились.
5, 6 – враз у ліс
вітерець нас переніс.
7, 8 – у садок,
до найкращих квіток.
П’ята пелюстка: дидактична гра «Знайди нас
серед предметів довкілля».
Шоста
пелюстка: задача для кмітливих.
Курка важить 3 кг і стоїть на
одній нозі.
Скільки кілограмів вона буде
важити, коли
стане на обидві ноги?
Сьома
пелюстка: зорова гімнастика.
*Уважно розгляньте таблицю.
*Назвіть
геометричні фігури кожного ряду.
*Назвіть
відмінність фігур за кольором.
*Знайдіть
фігуру, якої не вистачає.
*Якою за
формою вона повинна бути? (Квадрат).
*Який
колір вона повинна мати? (Чорний).
Завдання
на увагу, на знання форми геометричних фігур, кольорів, ліній.
Перерва: рухлива гра «Що змінилося?»
Ведучий стоїть спиною до дітей, діти на рахунок «1-2-3» міняються місцями.
III. Робота над розвитком зв’язного мовлення
1.
Вступне слово.
-Діти,
поки ми з вами їхали автобусом, наш водій сказав мені, що він помітив у небі птаха,
який постійно нас супроводжував.
Загадка
Ходять по болотах у високих чоботях.
Їх зовемо на землі веселики - (журавлі).
2. Заочна
екскурсія до краєзнавчого музею.
-Скажіть,
хто з вас був у музеї?
-Журавлик
запрошує нас до краєзнавчого музею. Як ви думаєте, що ми там побачимо?
Кімната
національного костюму.
Робота
за ілюстраціями:
На дошці ілюстрації українського національного костюму - жіночого та чоловічого.
-Діти, чи
знаєте ви, що це за одяг?
(Українські
національні костюми).
-Чи
однакові чоловічі й жіночі костюми?
-Що
входить до чоловічого костюма?
(Шаровари,
сорочка, чоботи, пояс, шапка).
-З яких
речей складається жіночий костюм?
(Сорочка, спідничка,
запаска, фартушок, чобітки, віночок зі стрічками).
-Що можна
сказати про український народний одяг, який він?
(Гарний,
яскравий, барвистий, зручний).
Складання
розповіді про український національний костюм.
Дітям пропонується розказати про жіночий та чоловічий національні костюми
за малюнками. 2-3 розповіді заслухати.
Розповідь
з елементами бесіди:
-Зверніть
увагу: чи схожі чоловіча та жіноча сорочки? Чим вони схожі?
(Білого
кольору, на них – вишивка).
-Погляньте,
що вишивали на сорочках та інших речах наші прабабусі?
(Квіти,
рослини, голуби, півники, різні візерунки, смужечки, геометричні фігури).
-Які
кольори переважують на вишивках? (Червоний та чорний).
-Червоний
колір символізував красу, добро, любов, а чорний – печаль, тугу.
-Як ви гадаєте,
чи важко вишивати такі прекрасні речі?
-Яка
господиня могла їх зробити?
(Вміла,
працьовита, старанна, добра, сумлінна, терпляча).
Фізкультхвилинка
Будемо ниточку в голку
вдівати,
Старанно будемо ми
вишивати.
Голочка – вгору , голочка –
вниз,
Вийшла чудова серветка –
дивись!
Українська
світлиця.
-Діти, Журавель
нас запрошує відвідати світлицю та послухати його розповідь про рідну землю.
Прослуховування
вірша «Облітав журавель».
Облітав журавель
Сто морів, сто
земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги
натрудив.
Ми спитали
журавля:
-Де найкращая земля?
Журавель
відповідає:
-Краще рідної
немає!
Розучування
вірша напам’ять.
Розповідь
вірша дітьми.
IV. Підсумок
-Так яка
найкраща земля?
-У якій
країні ми живемо?
-Яке місто
є столицею України?
-Про які
символи України дізналися?
-Чи
сподобалася вам подорож, яку нам влаштували наші друзі Ведмідь, Лисичка-сестричка
та Журавель?
-Як ми їм
повинні віддячити?
-Чи запросимо
ми їх до першого класу разом з нами навчатися?
-Наші
друзі з лісової школи теж хочуть вам віддячити за те, що ви їх запрошували до
себе в гості. Вони дарують вам ці красиві ручки, щоб ви гарно навчалися
в школі. Школа
з великим нетерпінням буде чекати вас.
Немає коментарів:
Дописати коментар